مجسمه های سنگی در پارک ملی کوه نمرود ترکیه

برای دیدن مجسمه های سنگی در پارک ملی کوه نمرود ترکیه به این سایت مراجعه کنید.
سرهای سنگی بزرگی که بر روی بلندای ۲۱۵۰ متری پارک ملی کوه نمرود قرار دارند یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ترکیه هستند. این مجسمه های الهیان فارسی و یونانی حدود ۱۰ متر طول دارند و بخشی از مجموعه عبادتگاه ها و مقبره هایی هستند که در سال ۶۹-۳۴ قبل از میلاد مسیح توسط آنتیوخوس، پادشاه کوماژن ساخته شده اند. برای آشنایی با پارک ملی کوه نمرود، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

نمرود: گنجینه الهه ها
این مکان تاریخی و باشکوه در بخش شرقی رشته کوه توروس قرار دارد و با داشتن جاذبه های ارزشمندی از پادشاهی کوماژن هشتمین شگفتی جهان است. نمرود کوهی از رشته های توروس در شهر آدیامان است که با ارتفاع ۲۱۵۰ متر در نزدیکی دهکده کاهتا در استان آدیامان قرار دارد. به بالای ارتفاع ۲۱۵۰ متری کوه که بروید چشم اندازهای غالب و مناظری ناب از کل این منطقه را می بینید. از هر طرفی که به این کوه نزدیک شوید قله منحصربفرد آن کاملا مشخص است، فقط در ماه های تابستان می توانید به بالای قله آن بروید چون در بقیه ماه های سال قله پوشیده از برف و یخ است.

مشخصات منطقه

  • استان: آدیامان
  • شهر: کاهتا، کارادوت
  • مساحت: ۱۳.۸۵۰ هکتار
  • ارتفاع:۲۱۵۰ متر

تاریخچه
در سال های ۸۰ تا ۷۲ قبل از میلاد مسیح پادشاهان سلسله کوماژن در استان آدیامان و مناطق نزدیک آن فرمانروایی می کردند. این پادشاهی که پایتختش شهر شمش شاد (Samosata) بود حدود سال ۸۰ قبل از میلاد توسط مهرداد یکم (پدر آنتیوخوس) تاسیس شد. این سلسله بعد از شکستی که در مقابل ارتش روم داشت استقلال خودش را از دست داد و بخشی از استان رومی سوریه شد. قلمروی پادشاهی کوماژن از کوه های توروس در شمال شروع و تا رودخانه فرات در شرق و جنوب شرق، شهر غازی عینتاب در جنوب، و شهر بازارجیک در غرب گسترده شده بود. خرابه های باشکوه قله کوه نمرود از نوع مناطق مسکونی نیستند بلکه مقبره ها و میراث به جای مانده از پادشاهی آنتیوخوس هستند که در بین سال های ۶۹ تا ۳۴ قبل از میلاد حکومت کرد.

بر روی کتیبه ای در این محل نوشته شده که پادشاه آنتیوخوس اینجا را برای سال ها و نسل های مختلف ساخته است. بر روی تراس غربی این محل سنگ نوشته هایی را به همراه یک شیر می بینید که نشان دهنده ترتیب ستاره ها و سیارات مشتری، عطارد و مریخ در تاریخ ۷ جولای ۶۲ قبل از میلاد است، این تاریخ احتمالا زمان شروع ساخت و ساز در این محل است. بخش شرقی هم کاملا به خوبی محافظت شده است. لایه های سنگی و مسیر ایجاد شده از زیر کوه نشان می دهد که برای ارتباط بین تراس های شرقی و غربی، گذرگاه دیواره ای وجود دارد.

این محل که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد هر سال در فصل تابستان گردشگران و تاریخ دوستان زیادی را به خود جذب می کند تا علاوه بر دیدن این مجسمه ها و مقبره ها طلوع و غروبی رویایی را هم از فراز این کوه به تماشا بنشینند.
منبع: nationalparksofturkey.com
منبع: هنر ایرانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.