مجسمه شیر سنگی همدان

برای اطلاع از مجسمه شیر سنگی همدان به این سایت مراجعه کنید.

مجسمه شیر سنگی از یادمان های تاریخ باستان در شهر همدان است که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۹۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پیشینه
تپه ای که در هم اکنون تندیس شیر سنگی بر روی آن جای گرفته تپه ای باستانی است، چرا که تابوت متعلق به دوره اشکانی ازآن محل یافته شده و در موزه تپه هگمتانه نگهداری می شود.
این تندیس به همراه قرینه اش نخست در دروازه شهر همدان قرار داشته است و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب الاسد به معنی دروازه شیر نامیده اند.
در سال ۳۱۹ ه. ق نیز که دیلمیان همدان را به تصرف خود در آوردند دروازه شهر را به کلی تخریب کردند. مردآویج دیلمی قصد داشت یکی از آنها را به ری منتقل نماید ولی چون موفق نشد پنجه های یکی از شیرهارا شکست و دیگری را به طور کامل تخریب نمود.
مجسمه آسیب دیده تا سال ۱۳۲۸ هجری شمسی بر روی زمین افتاده بود تا اینکه مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی سینا آن را در جایگاه کنونی قرار داد.در دوره اسلامی، این شیر را محافظی برای شهر و طلسمی بر رد بیماری برمی شمردند. جویندگان گنج آن را شکسته اند و برجستگی بینی آن بر اثر بوسه های زنان جویای همسر صاف شده است.
تاریخ ساخت
تاریخ ساخت مجسمه شیر سنگی مورد اختلاف است ولی از نحوه کنده کاری تندیس و نزدیکی آن به باروی اشکانیان و نیز کشف تابوت دوره اشکانی از شان محل چنین بر می آید که این تندیس به اشکانیان مربوط باشد، اما این اثر از یادگارهای هنری سلوکی/اشکانی می باشد. احتمال دارد که اسکندر آن را به افتخار سردارش هفایستیون که در اکباتان مرد، ساخته باشد.
کلینتون اسکُلارد (۱۸۶۰–۱۹۳۲ م) خاطر نشان می سازد که از نشانه های عظمت اسکندر و دیگر مردان دوران باستان چیزی باقی نمانده است: «نگهدار شیر تنهای خوابیده، یادگاران خاموش را در سنگ از سه شاهنشاهی منقرض شده -مادها، پارسیان، پارتیان- بر گرداگرد باروهای همدان.»منبع:شیر سنگی در وب‌گاه «همدان دروازهٔ تاریخ». (برداشت آزاد با ذکر منبع)Luschey، H. Der Lowe von Ecbatana. Berlin، ۱۹۶۸.
منبع: هنر ایرانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.